chcielismywolnejpolski.pl
chcielismywolnejpolski.plarrow right†Historiaarrow right†W którym roku była zima stulecia? Historia największego ataku zimy
Urszula Włodarczyk

Urszula Włodarczyk

|

19 listopada 2024

W którym roku była zima stulecia? Historia największego ataku zimy

W którym roku była zima stulecia? Historia największego ataku zimy

W okresie przełomu lat 1978 i 1979 Polska doświadczyła najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych XX wieku. Zjawisko to nazwano "zimą stulecia". Szczyt tego wydarzenia przypadł na dni między 31 grudnia 1978 a 7 stycznia 1979 roku. Mieszkańcy Polski zmagali się z paraliżującym mrozem sięgającym -26 stopni Celsjusza i opadami śniegu tworzącymi zaspy o wysokości do 2 metrów.

Kluczowe informacje:
  • Nagły atak zimy nastąpił po okresie świątecznej odwilży
  • Temperatura w Suwałkach spadła do rekordowych -26°C
  • Pokrywa śnieżna w niektórych miejscach osiągnęła 2 metry wysokości
  • W pierwszym tygodniu stycznia spadło od 30 do 84 cm śniegu
  • Do odśnieżania użyto sprzętu wojskowego
  • Warunki pogodowe spowodowały całkowity paraliż komunikacyjny
  • Kryzys ujawnił problemy systemowe w PRL
  • Wystąpiły problemy z dostępem do żywności i opału

Prawdziwa data zimy stulecia w Polsce

Zima stulecia nawiedziła Polskę na przełomie lat 1978/1979. Jej najbardziej intensywny okres przypadł między 31 grudnia 1978 a 7 stycznia 1979 roku. Ten wyjątkowy atak zimy rozpoczął się tuż po świątecznej odwilży, zaskakując mieszkańców gwałtownym załamaniem pogody.

Pierwsze oznaki największej zimy w historii Polski pojawiły się 27 grudnia 1978 roku na północy kraju. To właśnie wtedy termometry zaczęły pokazywać coraz niższe wartości, a kulminacja nastąpiła podczas nocy sylwestrowej.

Ekstremalne warunki pogodowe podczas zimy stulecia

Podczas zimy stulecia 1978 1979 temperatura w wielu regionach spadła do -20 stopni Celsjusza. W Suwałkach zanotowano rekordowe -26 stopni. Intensywne opady śniegu sparaliżowały całą Polskę.

W ciągu pierwszego tygodnia stycznia spadło od 30 do 84 centymetrów śniegu. Zaspy w niektórych miejscach sięgały nawet 2 metrów wysokości. Warunki były tak ekstremalne, że do akcji wkroczyło wojsko.

Wiatr i ciągłe opady powodowały tworzenie się ogromnych zasp śnieżnych. Utrzymująca się niska temperatura sprawiała, że śnieg nie topniał, a kolejne opady tylko pogarszały sytuację.

  • Rekordowa temperatura: -26°C w Suwałkach
  • Maksymalna wysokość zasp: 2 metry
  • Największe opady w ciągu tygodnia: 84 cm
  • Najdłuższy okres ciągłych opadów: 7 dni
  • Najniższa średnia dobowa temperatura: -20°C

Czytaj więcej: W którym roku założono zakon templariuszy: prawda zaskoczy każdego

Dlaczego nazywamy ją zimą stulecia?

Data zimy stulecia zapisała się w historii jako okres najbardziej ekstremalnych warunków pogodowych XX wieku. Nigdy wcześniej nie zanotowano tak intensywnych opadów śniegu połączonych z tak niskimi temperaturami w tak krótkim czasie.

Wyjątkowość roku zimy stulecia w Polsce polegała na połączeniu trzech czynników: rekordowych mrozów, intensywnych opadów śniegu i silnego wiatru. To spowodowało kompletny paraliż kraju na skalę niespotykaną w historii.

Przed zimą stulecia 1978/1979, najbardziej dotkliwa była zima 1962/1963, kiedy temperatura spadła do -25°C, jednak opady śniegu nie były tak intensywne. Warto też wspomnieć o zimie 1939/1940, która przyniosła długotrwałe mrozy sięgające -35°C.

Jak wyglądał atak zimy w poszczególnych regionach?

Miasto Temperatura (°C) Opady śniegu (cm)
Suwałki -26 84
Warszawa -20 70
Kraków -18 65
Wrocław -16 55

Północno-wschodnia Polska doświadczyła najniższych temperatur. Suwałki i okolice zanotowały rekordowe mrozy i największe opady śniegu.

Centrum kraju również mocno ucierpiało. Warszawa została sparaliżowana przez metrowe zaspy, a komunikacja miejska praktycznie przestała funkcjonować.

Skutki zimy stulecia w Polsce

Zdjęcie W którym roku była zima stulecia? Historia największego ataku zimy

Podczas zimy stulecia kraj doświadczył całkowitego paraliżu komunikacyjnego. Tysiące samochodów utknęło na drogach, a kolej przestała funkcjonować. Służby nie nadążały z odśnieżaniem.

System energetyczny nie wytrzymał obciążenia. Wiele miejscowości zostało odciętych od prądu i dostaw podstawowych produktów. Zamknięto szkoły i zakłady pracy.

Zima stulecia 1978 1979 obnażyła wszystkie słabości systemu PRL. Władze nie były przygotowane na tak ekstremalne warunki, co doprowadziło do poważnego kryzysu gospodarczego.

  • Paraliż transportu publicznego i kolejowego
  • Przerwy w dostawach prądu i ogrzewania
  • Braki w zaopatrzeniu sklepów
  • Zamknięcie szkół i zakładów pracy
  • Izolacja wielu miejscowości
  • Straty w gospodarce narodowej

Działania władz podczas zimy stulecia

Władze PRL zmobilizowały wojsko do walki ze skutkami największej zimy w historii Polski. Do akcji odśnieżania wysłano ciężki sprzęt wojskowy, w tym czołgi i transportery opancerzone.

Wprowadzono stan pogotowia dla służb komunalnych i ratowniczych. Mimo to, reakcja władz była spóźniona i niewystarczająca, co przyczyniło się do późniejszych zmian politycznych.

Porównanie z innymi zimami w historii Polski

Rok Najniższa temperatura Wysokość opadów Czas trwania
1978/1979 -26°C 84 cm 7 dni
1962/1963 -25°C 45 cm 14 dni
1939/1940 -35°C 30 cm 21 dni
1928/1929 -30°C 40 cm 10 dni

Kiedy była zima stulecia w Polsce? To właśnie przełom roku zima stulecia 1978/1979 przyniósł najbardziej dramatyczne skutki. Choć wcześniejsze zimy notowały niższe temperatury, to kombinacja mrozu i intensywnych opadów była bezprecedensowa.

W porównaniu z poprzednimi ekstremalnymi zimami, ta z przełomu 1978/1979 charakteryzowała się najintensywniejszymi opadami śniegu w najkrótszym czasie.

Wpływ zimy stulecia na życie codzienne Polaków

Polacy musieli radzić sobie z brakiem podstawowych produktów w sklepach. Kolejki po żywność i opał stały się codziennością. Mieszkańcy organizowali się, pomagając sobie nawzajem w odśnieżaniu i transporcie.

Wiele osób nie mogło dotrzeć do pracy. Ci, którzy mieszkali daleko od zakładów pracy, często nocowali w biurach lub u znajomych. Transport publiczny praktycznie nie istniał.

W miastach powstały spontaniczne grupy pomocy sąsiedzkiej. Ludzie dzielili się opałem, żywnością i innymi niezbędnymi produktami. Ta solidarność społeczna była jednym z niewielu pozytywnych aspektów zimy stulecia w Polsce.

Co warto zapamiętać o zimie stulecia w Polsce?

Zima stulecia na przełomie lat 1978/1979 była najbardziej ekstremalnym zjawiskiem pogodowym XX wieku w Polsce. W ciągu zaledwie tygodnia, od 31 grudnia do 7 stycznia, kraj doświadczył bezprecedensowej kombinacji silnych mrozów sięgających -26°C i rekordowych opadów śniegu tworzących dwumetrowe zaspy.

Skala kryzysu okazała się przytłaczająca dla władz PRL. Paraliż komunikacyjny, przerwy w dostawach prądu i problemy z zaopatrzeniem pokazały słabość ówczesnego systemu. Do walki ze skutkami zimy zaangażowano nawet wojsko z ciężkim sprzętem.

Ta wyjątkowa zima zapisała się w pamięci Polaków nie tylko przez ekstremalne warunki, ale także dzięki spontanicznej solidarności społecznej. Mimo dramatycznej sytuacji, ludzie organizowali się, pomagając sobie nawzajem w codziennym funkcjonowaniu, dzieląc się opałem i żywnością.

5 Podobnych Artykułów:

    Zobacz więcej