Szanowni Państwo,
Dyrektorzy Szkół, Wychowawcy, Nauczyciele, Pedagodzy, Rodzice, Uczniowie,

     W 2018 roku minęła 70. rocznica zamordowania w więzieniu przy ulicy Kleczkowskiej we Wrocławiu czterech działaczy Polski Podziemnej, żołnierzy Armii Krajowej i członków dolnośląskich struktur Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Ludwika Marszałka, Jana Klamuta, Władysława Ciska i Stanisława Dydo.
    Wszyscy wspomniani bohaterowie, poprzez swoją działalność niepodległościową, związani byli z Dolnym Śląskiem, natomiast trzech z nich, w okresie niemieckiej okupacji, działało w oddziałach Armii Krajowej na terenie Podokręgu AK Rzeszów w Obwodzie Dębica.
    Chcąc upamiętnić bohaterów, którzy do końca pozostali wierni najwyższym ideałom, zapraszamy uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Dolnego Śląska i Podkarpacia, do wzięcia udziału w Konkursie Historycznym „CHCIELIŚMY TYLKO WOLNEJ POLSKI!”, którego celem jest uczczenie pamięci bohaterów niezłomnych oraz ukierunkowanie młodych ludzi na aksjologiczne cechy pokolenia Polski Podziemnej.
    Konkurs odbywa się pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Jarosława Szarka oraz Podkarpackiego i Dolnośląskiego Kuratora Oświaty – Małgorzaty Rauch i Romana Kowalczyka.
     Wierzymy, że proponowana formuła konkursu pozytywnie wpłynie na jego przebieg, a udział w konkursie będzie dla dzieci i młodzieży okazją do poszerzenia swojej wiedzy historycznej i zmotywuje młodych ludzi do poszukiwania trwałych, uniwersalnych wartości, o które walczyli żołnierze Polski Podziemnej, zarówno w okresie okupacji niemieckiej, jak również w okresie zniewolenia komunistycznego. Poświęcenie wielu z Nich stworzyło podwaliny, których efektem były wydarzenia Sierpnia ‘80 roku, a w mrocznym okresie stanu wojennego służyli innym swoim konspiracyjnym doświadczeniem.

W imieniu Organizatorów
/-/ Ireneusz Jóźwiak
Stowarzyszenie Oświaty i Wychowania Wrocław

Symbole

KONKURSU

LOGO KONKURSOWE

Koncepcję konkursowego logo wymyślił w celi więziennej ośrodka dla internowanych w Nysie przebywający tam w stanie wojennym wrocławski artysta plastyk. Hasło umieszczone u stóp krzyża zostało dodane na potrzeby konkursowe.

Symbol orła wkomponowanego w krzyż w kolorach bieli i czerwieni odzwierciedla przenikanie się wiary i polskości, za które to wartości wiele pokoleń naszych rodaków cierpiały niewolę,  a wielu z nich straciło swe życie w czasie II wojny światowej lub zostało wywiezionych do Związku Sowieckiego tylko dlatego, że byli Polakami. Głęboka wiara pomogła im przetrwać i powrócić do Ojczyzny.

PLAKAT KONKURSOWY

Znakiem rozpoznawczym każdego konkursu oprócz logo jest plakat konkursowy. Autorem plakatu konkursowego jest wielokrotnie nagradzany artysta plastyk Wojciech Korkuć.

error: Zawartość jest chroniona prawem autorskim !!
Przewiń do góry